Salon w stylu prowansalskim – ciekawe pomysły na aranżację

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

Jeśli marzymy o salonie, w którym widać powiew natury, świeżości i lata, styl prowansalski jest właśnie dla nas. Styl prowansalski pochodzi z rejonu Prowansji w Południowej Francji. Głównym jego motywem jest natura. Wzory kwiatowe i roślinne pojawiają się tu niezwykle często. Kolory są jasne i przejrzyste, nie zawsze musi królować biel. Urządzając salon prowansalski śmiało możemy użyć wszystkich kolorów, które kojarzą nam się ze słonecznym dniem. Domy w tym stylu zbudowane są z jasnego wapienia. Ściany tynkuje się i maluje na ciepłe barwy oraz używa się barwnika ochra. Pochodzi on z kamieniołomów w Roussillon. Ma odcienie od jasnożółtego aż po oranż.

Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

W naszym pokoju w stylu prowansalskim ułóżmy na podłodze terakotę. Powinna być w odcieniu rudości. Będzie chroniła nas przed upałem. Nasze meble prowansalskie do salonu wybierzmy z drewna. Najlepiej, gdy zdecydujemy się na drewno owocowe lub orzech. Nie zapominajmy o tym, że muszą być bogato zdobione ornamentami związanymi z naturą. Głównie chodzi tu o rośliny i kwiaty. Kwintesencją stylu z Południowej Francji są meble w kolorze białym. Posiadają one miękką linię i kojarzą się z sielskim klimatem. W połączeniu z rudą terakotą stworzą ładny, orginalny kontrast. W salonie ustawmy również krzesła ogrodowe z kutego żelaza. Nie przejmujmy się tym, że są przeznaczone do umieszczenia ich na zewnątrz budynku. W stylu prowansalskim meble, które nadają się do ogrodów, królują we wnętrzach domów. Stwarzają dzięki temu orginalny design. Zainwestujmy w mebel, który będzie przykuwał uwagę. W naszym salonie postawmy komodę. Wybierzmy całą ze szkła. Ustawmy na niej niebanalne gliniane figurki. Aby nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, udekorujmy górne części ścian i sufitu drewnianymi balami. Są one charakterystyczne dla wnętrz domów Południowej Francji.

Styl prowansalski – niezbędne dodatki

Nie zapominajmy o dodatkach. Styl prowansalski lubi takie tkaniny jak kretony i żakardy. Powinny być w odcieniach kobaltowych błękitów, zieleni, żółcienia i oranżu. Okna naszego salonu możemy przyozdobić zasłonami o takich barwach. Wybierzmy np. kretonowe w kolorze zieleni. W połączeniu z rudą podłogą i jasnymi meblami stworzą przytulny misz-masz. Na regale ustawmy piękną ceramikę. Również w tych kolorach. Nada ona wnętrzu nadmorskiego klimatu. W stylu prowansalskim istotną rolę odgrywa przestrzeń. W naszym pokoju zawieśmy lustro. Optycznie powiększy pomieszczenie. Jest to dodatek, który doskonale wpisuje się w słoneczny, nadmorski klimat. Aby dodać jeszcze większego uroku salonowi, na kanapie połóżmy poduszki o poszewkach z lnu lub bawełny. Jeśli marzymy o pokoju w prowansalskim stylu nie bójmy się dodatków z gliny i ze szkła. Postawmy na podłodze wielką glinianą donicę, do której włóżmy cięte kwiaty. Będzie to wspaniały, idealnie dopasowany do wnętrza dodatek. Istotną rolę odgrywa tu też lawenda. Kojarzy się z relaksem i swobodą. Kupmy do salonu świece właśnie o tym zapachu. Na ścianie zawieśmy kilka małych uroczych obrazków. Powinniśmy wybrać takie, które przedstawiają łąki i kwiaty. Niech zawisną w kolorowych ramach aby przełamać biel prowansalskich mebli. W rogu salonu ustawmy lampę w stylu typowym dla Południowej Francji. Może być zrobiona z żelaza.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/styl-prowansalski-3-pomysly-na-oryginalne-dekoracje-scian

Dodaj opinię