Salon w stylu eklektycznym – łączenie stylów i trendów

Opublikowano dnia przez admin

Eklektyzm polega na łączeniu ze sobą różnorodnych stylów oraz trendów. Przede wszystkim słyszy się o eklektyzmie w odniesieniu do samej architektury, w której poszczególne style przeplatają się. Tymczasem eklektyzm można zastosować także we wnętrzach. Rzadko zdarza się, że podoba nam się tylko i wyłącznie jeden styl. Zazwyczaj podoba nam się ich kilka i trudno nam się zdecydować na ten konkretny, szczególnie jeśli urządzamy pomieszczenia dopiero z czasem, dokupując poszczególne meble i inne elementy wystroju. Przy małych metrażach nie sposób zrealizować wszystkich swoich pomysłów, dlatego niekiedy trzeba po prostu łączyć to wszystko ze sobą. Dobrze jest zatem zdecydować się na to, aby wykorzystać eklektyzm także w trakcie urządzania swojego własnego domu lub też mieszkania.

Jak łączyć stare z nowym?

W stylu eklektycznym łączy się między innymi stare z nowym. Wiele typowych antyków, takich jak chociażby sekretarzyki lub jakieś szafy, świetnie zachowało się do naszych czasów. To meble produkowane na bazie litego drewna, dlatego też są one solidne i przetrzymują niejedną próbę czasu. Oczywiście dobrze jest zdecydować się na antyki odnowione i odświeżone, wówczas będą one zdecydowanie lepiej współgrać z meblami, które są wytworem współczesnych rzemieślników.

Łączenie starych mebli z nowymi oraz jakichś dodatków, tak naprawdę nie jest trudne. Oczywiście trzeba zachowywać pewną równowagę w tym zakresie, aby ostatecznie przestrzeń nie wydawała się zbyt przesadzona i przytłaczająca. Nie musimy również poszukiwać na siłę pewnych podobieństw, przykładowo w zakresie faktur oraz kolorystyki. Zamiast tego dobrze jest skupić się na klimacie, jaki docelowo ma mieć wnętrz.

Styl eklektyczny salon musi mieć dobrze przemyślany, ale nie można także przesadnie skupiać się na detalach. Salony to zazwyczaj dość duże pomieszczenia, dlatego też bez dwóch zdań można w nich zmieścić wiele rzeczy, które nie muszą stać zaraz obok siebie. Poza tym nie musimy kupować połowy rzeczy starych, a połowy nowych. Ze starych rzeczy w domu możemy mieć tylko i wyłącznie jakiś akcent, przykładowo gramofon. Jeśli przesadnie zaczniemy skupiać się na równowadze, wówczas możemy nieco przesadzić z antykami, które zazwyczaj są bardzo wyraziste i przytłumią wszystko to, co nowoczesne.

Salon aranżacje eklektyczny może mieć wykonaną samodzielnie, ale możemy posiłkować się również doświadczeniem projektantów wnętrze. Oni doskonale wiedzą jak urządzić mały salon eklektyczny oraz jak poradzić sobie z naprawdę bardzo dużymi przestrzeniami. Zazwyczaj mały salon styl eklektyczny jest większym wyzwaniem, dlatego to w takim przypadku pomoc może okazać się nam szczególnie potrzebna.

Dlaczego eklektyzm jest obecnie tak popularny?

Jeszcze do niedawna większość ludzi inwestowała tylko i wyłącznie w to co nowoczesne oraz nowe. Obecnie nieco się to zmienia, ponieważ coraz bardziej doceniamy również stare style i jakość mebli, które niegdyś były produkowane. Sporo osób zaczęło zajmować się także odnawianiem mebli. Z tego właśnie względu we współczesnych domach, zaczęły pojawiać się chociażby stare komody, którym nadano nowe życie. Posiadanie takich mebli w domu, które są przykładowo spadkiem po rodzicach lub dziadkach, ma dla nas bardzo często również wartość sentymentalną. Dobrze jest zatem znaleźć w swoich czterech ścianach miejsce na tego typu pamiątki. Czasem takie meble cenimy nawet bardziej, ponieważ mają one już swoją własną historię. Ich jakość i solidność natomiast ostatecznie sprawia, że tak często chcemy mieć je u siebie.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/salon-eklektyczny-jak-prawidlowo-laczyc-ze-soba-rozne-style-i-trendy

Dodaj opinię