Przygotowanie ogrodu na nadejście wiosny, od czego zacząć?

Wiosna to pora roku, która dla wszystkich ogrodników jest czasem najbardziej pracowitym, ale i również najpiękniejszym. Chcąc dobrze przygotować nasz ogród na nadejście wiosny i konieczne wraz z jej nadejściem prace w ogrodzie powinniśmy poświęcić chwilę na zastanowienie się jakie aktywności obowiązkowo będziemy musieli wykonać i sporządzić sobie plan według, którego podejmiemy działanie.

Propozycja planu i wprowadzenie go w życie

Jedną z pierwszych rzeczy jakie czekają na nas w ogrodzie staranne i skrupulatne zrobienie porządku, oczyszczenie przestrzeni ogródka z pozostałości po ubiegłorocznym sezonie. Myśląc o sprzątaniu weźmy pod uwagę rzeczy takie jak wycinanie zeschniętych liści blin nadwodnych, mycie tarasów i chodników, konserwację mebli ogrodowych, lub też wymianę wody w oczkach wodnych.
Po zaprowadzeniu porządku kolejną czynnością może być lekkie, ostrożne grabienie rabat i trawnika, usuwamy dzięki temu drobny brud, patyki, suchą trawę i stare liście. Po takim wyczesaniu trawnika możemy przyciąć trawę przy samej ziemi, takimi działaniami przyczynimy się do pobudzenia źdźbeł do wzrostu. Ostatnim punktem tego kroku po koszeniu jest wykonanie pierwszego w nowym sezonie nawożenia trawnika, który następnie powinniśmy obficie podlać.
Następnym działaniem jakie możemy wykonać będzie zdejmowanie osłon z krzewów owocowych, ozdobnych oraz z drzew i iglaków, warto zrobić to w pochmurne dni, stopniowo w celu uniknięcia momentalnie nagłych skoków temperatury. Dalej możemy zacząć cięcie drzew oraz żywopłotów posadzonych w poprzednich latach, oraz krzewów kwitnących w porze przełomowej między wiosną, a latem. Dopiero po zakończeniu kwietnia tniemy te kwitnące wiosenną porą.
Powinniśmy również zacząć wycinać stare, chore, uszkodzone, suche i krzywo rosnące gałęzie z liściastych drzew, pobudzi to drzewo do wytwarzania nowych zdrowych pędów jak i również poprawi kształt korony drzewa. To samo robimy także z krzewami likwidując pędy rosnące do środka korony. W ten sposób stwarzamy warunki aby dostało się do wnętrza rośliny więcej światła, co pomoże jej bujnie i bogato kwitnąć oraz przyczyni się do jej zagęszczenia.
W raz z nadejściem wiosny w ogrodzie warto prześwietlić rośliny takie jak porzeczki ozdobne, pigwowce, irgi, żylistki,, dereni, leszczyny i kaliny. Kiedy wykonamy już cięcia prześwietlające i pomagające utrzymać roślinę w dobrym zdrowiu możemy przejść również do cięć formujących, które pozwolą nam na ułożenie stylu w jakim roślina dalej będzie się rozwijać i jak będzie wyglądać. W dalszej kolejności zasilamy drzewa i krzewy nawozem lub kompostem, by dodatkowo ograniczyć rozwój chwastów możemy pod roślinami iglastymi rozrzucić korę.

Marzec w ogrodzie

Kiedy przywitamy już marzec możemy rozpocząć pracę nad sadzeniem krzewów i drzew zarówno owocowych jak i liściastych. Jeśli chodzi o liściaste drzewa to sadzimy w marcu przede wszystkim drzewa głównie takie jak graby, brzozy, robienie, dęby i buki.
Natomiast w przypadku owocowych drzew powinniśmy skupić się na morelach i brzoskwiniach oraz nieco bardziej delikatnych i wyczulonych na mróz iglakach. Przechodząc sadzenia krzewów należy skupić naszą uwagę na wawrzynkach, piwoniach i magnoliach, z kolei jeśli chodzi o krzewy owocowe to niech będą to jeżyny i maliny.
Jeżeli pogoda będzie dla nas łaskawa i zacznie nam sprzyjać to warto rozważyć sadzenie nawet krzewów róż, nie zapominając przy tym żeby przycinać je od ukorzenienia po około dwóch latach, koniecznie w kwietniu.
Tym co w marcu jesteśmy jeszcze w stanie zrobić może być wyrobienie terenu pod nowe nasadzenia, gdzie do gruntu będziemy mogli wsadzić byliny, cebulkę oraz czosnek. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-przygotowac-ogrod-na-wiosne-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 − 15 =