Salon w stylu prowansalskim

Prowansja jest krainą znajdującą się w południowo-wschodniej Francji. Styl prowansalski nawiązuje do sielskiego klimatu, czyli samej natury. Wnętrza te są więc przytulne i ciepłe oraz wypełnione naturalnością. Najbardziej charakterystycznymi elementami są kolory takie jak biel, lawenda, lilia oraz róż. Dlatego też idealnie sprawdzi się on właśnie w salonie.

Kolory stylu prowansalskiego

Przede wszystkim biel oraz jej odcienie. Spowoduje ona optyczne powiększenie pomieszczenia oraz rozjaśni je. Lawenda to kolor, który jako pierwszy przychodzi na myśl, gdy myślimy o Prowansji. Nada on nowoczesności wnętrzu. Może występować na ścianach lub przejawiać się w dodatkach. Pudrowy róż pięknie wkomponuje się w wystrój. W zestawieniu z bielą, a nawet zieleniom będzie znakomicie się prezentował. Można go zastosować jako kolor dodatków takich jak, poduszki czy zasłony. Przy dużym wnętrzu warto wprowadzić ciemny szary. Doda on przytulności i nastroju, a wizualnie lekko go pomniejszy, dlatego też należy używać go rozważnie. Przy tym odcieniu trzeba odpowiednio dobrać dodatki, aby zrównoważyć wystrój. Ciekawym rozwiązaniem są tapety. One bezpośrednio mogą nadać klimat Prowansji. Motyw roślinny idealnie sprawdzi się w tym przypadku. Fototapeta również będzie strzałem w dziesiątkę. Krajobraz na przykład z polem lawendy od razu przywiedzie na myśl południowo-wschodnią Francję. Dodatkowo pokój nabierze więcej przestrzeni.

Prowansalskie meble

Biel, przecierane drewno, ornamentyka, oraz wyjątkowe obicia, to nieodłączne elementy związane ze stylem prowansalskim. Przecierane drewno to cecha wyróżniająca ten styl. Zabieg ten daje efekt postarzenia mebli, które są charakterystyczne dla Prowansji. Ornamentyka i obicia mebli często przedstawia motywy roślinne i kwiatowe. Do salonu sprawdzi kanapa z jasnym biciem i delikatnym motywem roślinnym. Reszta mebli taka jak, stół, krzesła czy szafki powinny być wykonane z przecieranego drewna. Poduszki, zasłony i obrusy również warto by były wzorzyste. W dodatkach mogą przejawiać się takie kolory jak, żółć, zieleń, pomarańcz czy błękit. Wprowadzenie luster do pomieszczenia wprowadzi odrobinę nowoczesności. Dodatkowo również ładnie skomponuje się z wnętrzem w tym stylu. Należy dobrze zagospodarować ściany, gdyż nie powinny one zostać puste. Aby stworzyć przytulne wnętrze, trzeba zadbać o dekorację również na nich. Wprowadzenie obrazów z pejzażami oraz motywami roślinnymi w drewnianych ramach będzie idealnym dopełnieniem wystroju.

Oświetlenie w salonie

Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest dobór oświetlenia oraz żyrandoli. W stylu prowansalskim oświetlenie stanowi istotną kwestię. Jest tak dlatego, że Prowansja to rejon z dużym nasłonecznieniem. Dlatego też, aby zaadaptować ten styl do klimatu panującego w naszym rejonie, trzeba dobrać odpowiednie lampy. Tradycyjnie na środku sufitu należy zamontować żyrandol. Powinien on być jak najbardziej zdobiony. Może być kryształowy lub taki w stylu francuskim, czyli metalowy. Natomiast oświetlenie boczne powinno przejawiać się w formie kinkietów. Aby jak najlepiej oddać klimat Prowansji, mogą one imitować świeczniki.

Salon w stylu prowansalskim sprawdzi się idealnie dla osób, które lubują się w naturze i wsi. Relaks w takim salonie jest gwarantowany. Poczytaj więcej o stylu prowansalskim na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/styl-prowansalski-malowanie-mebli-drewnianych-w-praktyce

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 + 25 =