Niewymagające rośliny ogrodowe

Piękny ogród jest marzeniem wielu osób. Co jednak zrobić kiedy kawałek ziemi którym dysponujemy nie jest zbyt dobrej jakości, albo po prostu nie mamy wystarczających ilości wolnego czasu by odpowiednio zadbać o rośliny? W takich sytuacjach najlepiej postawić na gatunki, które nie będą wymagać zbyt wiele naszej troski oraz takie, którym niestraszne są słabe gleby.

Łatwe w uprawie rośliny ogrodowe

Jeśli chcemy by nasze rośliny samodzielnie radziły sobie w ogrodzie postawmy na gatunki rodzime, które z wiadomych przyczyn najlepiej odnajdują się w naszym klimacie bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zainspirować można się również roślinami naturalnie występującymi w okolicy naszej działki. Ich obecność świadczy o tym, że panujące warunki wodne i klimatyczne oraz gleba są dla nich odpowiednie. Co do roślin przy których się nie napracujemy warto zwrócić uwagę na iglaki. Ozdobią ogród nawet zimą. Nie będziemy musieli również jesienią grabić opadłych liści. Zamiast jednorocznych gatunków roślin warto zaś postawić na wieloletnie byliny.

Rośliny mało wymagające do ogrodu – krzewy

W naszych ogrodzie zagościć mogą niepotrzebujące wiele uwagi krzewy. Wiele gatunków znosi słabe warunki glebowe. Rośną zwykle powoli, w konsekwencji jednak zajmując sporo miejsca co ułatwia nam szybkie zagospodarowanie przestrzeni. Poza tym będą zdobić nasz ogród od wiosny do zimy. Warto posadzić między innymi:

  • 1. Lilak – nazywany niesłuszne bzem. Wszystkim zapewne znana, popularna w naszym kraju roślina. Najłatwiejszy w uprawie lilak zwyczajny może dorastać do 3 m. Przepięknie kwitnie w maju, roztaczając mocny, charakterystyczny zapach. Kwiatostany przybierają barwy od bieli, aż po ciemno purpurowofioletową. Kształtne, gładkie, soczyście zielone liście wprowadzają do ogrodu dużo elegancji. Dobrze znoszą mróz i suszę. Nie przeszkadzają im gleby ubogie i nieobfitujące w wilgoć.
  • 2. Bukszpan – zielony przez cały rok. Niewymagający co do stanowiska i gleby krzew. łatwo się rozmnaża i powoli rośnie. Odporny na suszę. Można go formować na ciekawe sposoby lub stosować jako żywopłot. Ma bowiem zwartą budowę, a niewielkie liście gęsto okrywają pędy. Przycinany może być przez cały rok.
  • 3. Irga – niski krzew. Dobrze znosi suche, a nawet kamieniste gleby. Sprawdzi się na mocno nasłonecznionych stanowiskach. Ciemne, zielone liście są drobne, jesienią przybierają piękną karminową barwę. Nie kwitnie zbyt efektownie. Za to wielką ozdobą tego krzewu są owoce. Nie są zbyt duże ale posiadają intensywny, koralowoczerwony albo czarny kolor.

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawie

Jeśli poza krzewami i trawnikiem chcemy cieszyć oko kolorowymi kwiatami przy których się nie opracujemy warto postawić na te gatunki:

  • 1. Aksamitki – roślinki te maja bardzo małe wymagania względem gleby i warunków atmosferycznych. Jedyne czego potrzebują to dobrze nasłonecznione stanowisko na którym rozrosną się nawet na spore krzaczki. Pięknie zaprezentują się na wąskiej rabatce przy ścieżce. Są to rośliny które wprowadzą do naszego ogrodu dużo radości za sprawą swoich żółtych i pomarańczowych kwiatów.
  • 2. Bratki – niska dwuletnia roślina o dużych barwnych kwiatach. Za ich pomocą stworzyć można w szybki sposób niską, kolorową rabatkę. W drugiej części lata tracą jednak na wyglądzie i lepiej wówczas zastąpić je inną rośliną.
  • 3. Piwonie – raz posadzone spędzą na swoim miejscu lata. Posiada dosyć wysokie liście i piękne ogromne, intensywnie pachnące kwiaty od biały nawet po niemal bordowe. Lubi słoneczne, ciepłe miejsca. Nie przepadają za przesadzaniem.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/niewymagajace-rosliny-ogrodowe-10-kwiatow-latwych-w-uprawie

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 × 20 =