OGRÓD ŚRÓDZIEMNOMORSKI W POLSCE

Ogrody w stylu śródziemnomorskim uprawiane są głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego, takich jak Włochy, Grecja, czy także na południu Francji. Mimo faktu, że występująca tam roślinność przystosowana jest do długich i suchych lat oraz chłodniejszych, deszczowych okresów zimowych, to możliwym jest zaadaptowanie owego stylu również w polskich przydomowych ogródkach. Choć wówczas musimy się mierzyć z pewnymi ograniczeniami.

JAKIE ROŚLINY WYBRAĆ DO OGRODU ŚRÓDZIEMNOMORSKIEGO?

Ogrody śródziemnomorskie zaprojektowane są tak, jakby rośliny rosły tam zupełnie dziko. Pełno tam pozornego nieładu, naturalnej różnorodności. Z tą myślą powinniśmy sadzić roślinność przygotowując ogród w tym stylu. Poniżej przedstawiamy przykładowe gatunki, które powinny w tego typu ogrodzie się znaleźć.

DRZEWA CYTRUSOWE

Nieodzownym elementem śródziemnomorskiej flory są drzewa cytrusowe. Jednak dla nadrzewek pomarańczowych, mandarynkowych czy cytrynowych nasz klimat może okazać się zbyt surowy. Jeśli chcemy, aby te cieszyły nasze oko dłużej niż jeden sezon, powinniśmy zasadzić je w doniczkach. To rozwiązanie pozwoli nam na przeniesienie ich do wnętrza domu, gdy tylko nastaną chłodniejsze dni.

DRZEWA OLIWNE

W przypadku drzew oliwnych postępujemy tak samo jak w wypadku drzew cytrusowych. To rośliny ciepłolubne, więc na chłodniejsze dni powinniśmy przenieść je do miejsca, gdzie panuje wyższa temperatura.

PNĄCZA

Dobrym wyborem do naszego ogrodu w stylu śródziemnomorskim będą wszelkiego rodzaju pnącza. Wijące się wokół tarasu czy po ścianach domu, nadadzą przestrzeni aurę tajemniczości. Poza tym, dzięki ich wykorzystaniu ogród stanie się bardziej przytulny.

KRZEWY

Warto również zdecydować się na zasadzenie krzewów w ziemi, donicach lub w drewnianych skrzynkach. W naszym ogrodzie świetnie sprawdzi się pięknie pachnąca, choć wymagająca wiele uwagi przy pielęgnacji, lawenda. Alternatywą dla niej mogą być łatwiejsze w utrzymaniu hibiskus czy bukszpan.

WYSOKIE TRAWY

Śródziemnomorski klimat nadadzą ogrodowi także wysokie trawy. Nadadzą one dzikiego charakteru otoczeniu. Spośród tego rodzaju traw świetnie nadadzą się na przykład miskanty, trawa pampasowa, rozplenica japońska czy trzęślica modra.

ZIOŁA
Te możemy zasadzić zarówno na zewnątrz, jak i w przydomowej szklarni. Z ziół mamy do wyboru: bazylię, oregano, tymianek, lubczyk i wiele innych. Poza tym, że będą one pełnić funkcję dekoracyjną i unosić się będzie nad nimi aromatyczna woń, do w dodatku zawsze będziemy mieli pod ręką świeże przyprawy do przygotowywanych dań.

OGRÓD ŚRÓDZIEMNOMORSKI – DEKORACJE

Ogrody śródziemnomorskie są utrzymane w delikatnych, pastelowych barwach. By nie naruszyć tej zasady, powinniśmy wybierać dekoracje o podobnej kolorystyce. Przykładem takich są terakotowe donice na drzewa i krzewy. W ogrodach śródziemnomorskich pełno jest elementów takich, jak kamienne schodki, niskie murki i kolumny. Z uwagi na suchy klimat często zastępuje się tam trawniki powierzchniami utworzonymi z usypanego żwiru.

Posiadanie ogrodu w stylu śródziemnomorskim obok swojego domu wydaje się niesłychanie przyjemną perspektywą. Bardzo łatwo jest nam zrelaksować się w otoczeniu, które zazwyczaj kojarzy się z odległymi wakacyjnymi podróżami. A przy odrobinie chęci i wysiłku zaaranżowanie takiej przestrzeni jest jak najbardziej możliwe.

 

https://www.vidaron.pl/poradnik/aranzacja-ogrodu-w-stylu-srodziemnomorskim

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 − 9 =