Jak urządzić sypialnię w stylu kolonialnym

Styl kolonialny

Styl kolonialny miał swoje początki w koloniach Brytyjskich, dlatego też jest on mieszanką okresu regencji stylu wiktoriańskiego i egzotycznych elementów. Początkowo za styl kolonialny uważane były aranżacje inspirowane kulturą półwyspu indyjskiego, teraz jednak zalicza się do niego inspiracje zaczerpnięte z Chin, Japonii, a nawet z krajów Afryki czy Ameryki Południowej. Jest to styl elegancki z przeplatającymi się elementami stylów krajów kolonizowanych, co tworzy ze sobą niezwykle szlachetną mieszankę kontrastów. Zdecydowanie dominuje w nim ciemne drewno. Meble w tym stylu z reguły są meblami potężnymi i ciężkimi.

Sypialnia w stylu kolonialnym

Styl kolonialny może kojarzyć się ze stylem retro i vintage, a jest to spowodowane dużą ilością znajdującego się w nim postarzanego drewna i różnych specyficznych, egzotycznych dodatków. Elementy stosowane w aranżacjach w stylu klasycznym same w sobie są potężne, dlatego ważne jest by nie zapychać pomieszczenia nimi, aby go nie przytłoczyć, a za to znaleźć balans w ciężkości  jego aranżacji.

W aranżacjach wnętrz w stylu kolonialnym, oprócz drewna, świetnie sprawdzą się także inne naturalne materiały, takie jak kamień lub surowe płytki. To samo odnosi się do kolorów w nim wykorzystywanych, powinny być to kolory natury takie jak biele, beże, brązy. W odróżnieniu do stylu vintage nie sprawdzą się tu róże, choćby nawet pastelowe. Ciężkość mebli w nim występujących dobrze jest przełamać umieszczając delikatne, jasne firany, narzuty czy obszycia foteli, co doda pomieszczeniu lekkości i przewiewności.

Pomysłem na sypialnię w stylu klasycznym może być zastosowanie jasnych, beżowych ścian dobierając do nich ciężkie łóżko z ciemnego drewna, nad którym można zawiesić zwiewne białe firany. Do tego świetnie sprawdzi się sofa w tym samym kolorze, obita jasnym delikatnym materiałem. Duże okna warto ozdobić  długimi, po samą podłogę, lekkimi firanami, które poruszając się na wietrze wprowadzą niesamowity nastrój.

Kolorowa sypialnia w stylu kolonialnym

Styl kolonialny oprócz natury i ciężkości, może zawierać w sobie także całą paletę kolorów w postaci dodatków lub nawet całych mebli. Tworzy to niesamowity kontrast, na przykład beżu z wieloma odcieniami czerwieni, zieleni, błękitu. Należy jednak unikać stosowania kolorowych intensywnych odcieni mebli, w przypadku, gdy ściany także są o takich barwach. Najlepszą kompozycje stworzymy łącząc ze sobą beżowe ściany, drewniane masywne meble z kolorowymi dodatkami w postaci figurek, wazonów, ozdób na ścian. Pozwoli to zachować w pomieszczeniu swego rodzaju ład.

Styl kolonialny świetnie nadaje się dla osób lubiących wnętrza proste, klasyczne z delikatną nutką szaleństwa. Nada on się także dla osób lubiących podróżować w odległe kraje, ponieważ umożliwi on przywożenie rożnego rodzaju pamiątek z wypraw bez konieczności zamartwiania się, że zaburzą nam one wygląd pomieszczenia. Sprawdzi się on także w przypadku osób zafascynowanych odległymi krajami, ale nie mających możliwości dalekich podróży, pozwoli on na przeniesienie kultur innych krajów w nasze cztery ściany.

https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/6-pomyslow-na-wprowadzenie-stylu-kolonialnego-do-wnetrza

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 − 26 =