W jaki sposób usuwa się pleśń z drewna?

Gdy na drewnie pojawia się pleśń to może nam się wydawać, że nie ma już dla niego tak naprawdę żadnego ratunku. Czy jednak faktycznie tak jest? Niekoniecznie. Oczywiście na samym początku powinniśmy dokładnie zweryfikować jak głęboko sięga pleśń i jakie elementy są nią objęte. Jeśli tych elementów jest zdecydowanie zbyt dużo, to czasem nawet naprawa takiego drewna nie wchodzi w grę. Zazwyczaj jednak możemy jeszcze sporo zdziałać w tym zakresie, szczególnie jeśli mamy do czynienia jedynie z pleśnią powierzchniową.

Jak usunąć niewielkie oznaki pleśni?

Dokładne obejrzenie mebla czy też kawałka mebla pozwala nam określić, jak bardzo pleśń go zaatakowała. Oczywiście nigdy nie pojawia się ona bez wyraźnej przyczyny. Zazwyczaj występuje na meblach ogrodowych oraz tarasowych, ponieważ są one narażone ne duże oddziaływanie wilgoci oraz na bardzo szkodliwe warunki atmosferyczne. We wnętrzach domów oraz mieszkań pleśń występuje raczej rzadko. Czasem może się ona pojawić jeśli pomieszczenie jest zawilgocone lub też gdy wylaliśmy coś na mebel i nie sprzątnęliśmy tego, a woda zaczęła w nim pracować. By zatem pleśń się nie pojawiała, warto wszystkie meble odpowiednio przechowywać i dbać o nie. Jednak nawet w takich sytuacjach pleśń mimo wszystko może się pojawić, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nią radzić.

Mała ilość pleśni pozwala nam na zastosowanie różnego rodzaju preparatów dostępnych na rynku. Popularne środki do odgrzybiania drewna są w stanie bez wątpienia dobrze sprawdzić się w tym zakresie. Zazwyczaj trzeba nimi spryskać zainfekowaną powierzchnię, a następnie po upływie określonej ilości czasu, wszystko dokładnie zetrzeć. Takie działania są jednak skuteczne tylko wtedy, gdy pleśń jest niewielka i powierzchowna. Gdy zdążyła już on wniknąć w strukturę drewna, wówczas taki środek na pewno nie będzie wystarczający.

Duże połacie pleśni – porady

Odgrzybianie drewna nawet wtedy gdy pleśń sięga głęboko, wciąż jest możliwe. Wtedy jednak trzeba usunąć pleśń aż do pojawienia się miejsca, które będzie w pełni zdrowe i pozbawione wszelkich jej oznak. Czasem należy zatem usunąć sporą część drewnianego elementu. Jeśli przykładowo zagrzybiona jest jedna deska, to najlepiej w całości ją wyjąć i wymienić na inną. Natomiast w momencie gdy jest to raczej niemożliwe, skutecznym rozwiązaniem będzie bez wątpienia usunięcie warstwy drewna przykładowo papierem ściernym i następnie jego uzupełnienie specjalnymi zaprawami szpachlowymi, które służą właśnie zabiegom z drewnem. Cała powierzchnia powinna zostać dobrze wyrównana.

By pleśń się ponownie nie pojawiała, takie drewno warto zabezpieczyć. Najlepiej wszelkie środki ochrony stosować już wtedy, gdy po prostu zakupimy drewno lub meble. Takie opóźnione nieco działanie jednak również jest w stanie przynieść nam efekt, jeśli pleśń została odpowiednio usunięta. Każdy taki środek tworzy elastyczną powłokę na powierzchni drewna. Jest ona zatem odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Bez wątpienia taki środek warto stosować regularnie na drewnianych elementach.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-usunac-grzyb-ze-scian

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 ⁄ 7 =