Styl egzotyczny we wnętrzach – afrykańskie inspiracje

Jeżeli patrzysz na wnętrze i natychmiast zaczynasz myśleć o dalekich podróżach w dzikie zakątki świata, najprawdopodobniej trafiłeś do mieszkania w stylu etno. Inne od „naszego” pochodzenie, rodowód i aspekt kulturowy są nieodłącznymi elementami tego nurtu. To właśnie ta estetyka przywodzi na myśl obcą, egzotyczną grupę ludzi i ich odmienny język, religię, rasę i kulturę. Dlatego myśląc o etnicznym designie, każdy z nas może mieć zupełnie inny obraz przed oczami. 

 

Styl afrykański – krótka historia

Nurt Etno w wydaniu afrykańskim, to fotografie z dalekich, dzikich wypraw, które przedstawiają tubylców i wyjątkowe krajobrazy. To także maski, czaszki zwierząt, rzeźby i figurki dekoracyjne w postaci organicznych kształtów oraz sylwetek ludzi z dzikich plemion. To wyplatane kosze, ręcznie rzeźbione meble i egzotyczne drewno. To zwyczajnie znamiona obcych, odległych kultur, które zaskakują odmienną ornamentyką, wykorzystanymi materiałami czy zestawieniami kolorów.. Styl ten pojawił się we wnętrzach, kiedy podróżnicy z Europy i Stanów Zjednoczonych dotarli do Afryki i jako trofea przywozili skóry dzikich zwierząt. Od tego czasu wiele osób wykorzystuje charakterystyczne dla Afryki elementy w projektowaniu wnętrz.

 

Rodzaje stylów afrykańskich

Styl afrykański jest pojęciem dosyć szerokim. W jego zakres wchodzą trzy podstawowe podstyle: marokański, wschodnioafrykański oraz południowoafrykański.

 

  • Styl marokański wykorzystuje najczęściej pastelowe kolory: beż, biel, piaskowy, trochę niebieskiego, pojawia się też złoto i delikatne, koronkowe meble.
  • Wschodnioafrykański styl kojarzy się z filmem „Pożegnanie z Afryką”. Jest monochromatyczny, dużo w nim brązów, bieli i beżów.
  • Styl południowoafrykański jest z kolei najbardziej kojarzony z Afryką. Bardzo charakterystyczne są dla niego mocne, wyraziste kolory często łączone z bielą i czernią.

 

Jak stworzyć afrykański klimat?

Charakterystyczne elementy aranżacji wnętrz wyróżniające afrykański styl:

  • kolory –  biel, beż, szarość, beż są tłem dla całego wykończenia. Do tego wszystkiego dorzuć trochę czerni, brązu, czerwieni, intensywnej żółci lub pomarańcz.
  • meble – ciemne, wręcz czarne meble, jasne naturalne drewno, rattan, bambus, ażur.
  • tekstylia – skóry dzikich zwierząt, takich jak lampart, tygrys, zebra najlepiej oddają charakter afrykańskiej natury. Mogą być dodatkiem na skórzanej kanapie lub położone jako dywan.
  • dodatki – rzeźbione figurki, drewniane skrzynki, stare walizki, plecione kosze, orientalne maski, czy duże ozdobne mise, czy ciemnozielone rośliny w glinianych donicach. Miłośnicy muzyki mogą pokusić się o afrykańskie bębny, które sprawdzą się również jako podręczny stolik lub szafka nocna. Do dekoracji można wykorzystać również szklane i ceramiczne koraliki, a także rzemyki.
  • plemienne dodatki – drewniane, ręcznie rzeźbione figurki i maski.
  •  światło – światło w każdym wnętrzu odgrywa ogromną rolę. W tym stylu ważne jest rozproszone światło z wielu źródeł. Takie, które podkreśli egzotyczne dodatki i będzie przypominało sączące się promienie zachodzącego słońca. Dobrze sprawdzą się małe lampki stołowe, nietypowa lampa podłogowa, sznur drobnych lampek, a także świece.
  • materiały – zarówno kolory, dodatki, jak i materiały mogą być odważne. Nasycone jaskrawymi barwami kapy na łóżko czy wzorzyste firany o zdecydowanych wzorach.

Więcej przeczytasz na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/wnetrze-mieszkania-w-stylu-afrykanskim-najlepsze-inspiracje

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 × 12 =