Który tynk wybrać – gipsowy czy cementowo-wapienny?

Tynk gipsowy pozwala od razu uzyskać gładką powierzchnię ścian, gotową do malowania, ale niestety mało odporną na uszkodzenia.Tradycyjny tynk cementowo wapienny jest bardziej stabilny, ale po nałożeniu na ściany będą miały one szorstką fakturę i będą wymagały dodatkowego wygładzenia. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach warto zastosować tradycyjny tynk, a w których lepiej jest preferować tynk gipsowy.

Tynki cementowo wapienne czy gipsowe?

Tradycyjne tynki cementowo wapienne składają się z mieszanki cementu, piasku wapiennego i wody. Po nałożeniu tynku na ścianę jego powierzchnia staje się szorstka. I nawet po starannym wygładzaniu pozostają pewne dość szorstkie ziarna tekstury.Ten rodzaj tynku jest paroszczelny, dzięki czemu nie wchłania wilgoci z otaczającej przestrzeni. Charakteryzuje się również dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, nie powoduje korozji elementów metalowych, jest trwały.

Ten rodzaj tynku jest wszechstronny i nadaje się do stosowania w każdym pomieszczeniu.Tynki cementowo-wapienne polecane są do stosowania w pomieszczeniach, w których normą jest wysoka wilgotność i istnieje ryzyko uszkodzeń mechanicznych (korytarze, klatki schodowe, garaże). Są również niezastąpione, gdy konieczne jest wyrównanie dużych nierówności w murze, a ogólnie w każdej mocno uszkodzonej powierzchni. Zwykle grubość warstwy tynku wynosi od 0,5 do 4 centymetrów. Ponadto najczęściej tynki cementowo-wapienne nakłada się w jednej warstwie. Rzadziej wykonuje się dwie warstwy, ale wtedy druga warstwa powinna być cieńsza. Na przykład, jeśli pierwsza warstwa ma około 15 milimetrów, druga ma około 8.

Tynk gipsowy – kiedy zastosować?

Zazwyczaj tynki takie stosuje się do tynkowania ścian od wewnątrz. Są uważane za produkty zdrowe i przyjazne dla środowiska. Zastanawiając się tynk gipsowy czy cementowo wapienny należy wziąć pod uwagę pewne niuanse. Gips tworzy przyjazną atmosferę dla ludzkiego organizmu. Pochłania i zatrzymuje nadmiar wilgoci.Tynk na bazie gipsu, pozwala na stworzenie absolutnie gładkiej powierzchni ścian i sufitów bez konieczności dodatkowego wykończenia. Powierzchnię pokrytą tynkiem gipsowym można od razu pomalować lub przykleić tapetę. Dodatkowo taki tynk w odróżnieniu od tradycyjnego ma biały kolor, co jest bardzo przydatne, jeśli ściany mają być pomalowane.

Ponadto tynk gipsowy jest uważany za cieplejszy niż tynk cementowo-wapienny. Jednak biały gips użyty do tynkowania ma również ciemną stronę. Ogólnie powłoka jest mniej niezawodna i bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Są również mniej odporne na wodę i stałą wilgoć. W przypadku więcej niż 80% wilgotności względnej gips zaczyna tracić wytrzymałość.Tynk gipsowy nie jest również w stanie zabezpieczyć elementów metalowych przed korozją, które w kontakcie z nim zaczynają rdzewieć. W rzeczywistości powoduje korozję gwoździ, śrub, rur i wszelkich innych produktów metalowych. W zasadzie nie ma w tym nic złego, jeśli cały metal jest wcześniej zabezpieczony warstwą farby.

Dlatego eksperci zalecają stosowanie tynku gipsowego w pomieszczeniach, w których nie ma dużej wilgotności i dużego obciążenia mechanicznego ścian. W przeciwnym razie lepiej jest użyć tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego. Jednak jest możliwość połączenia obu. W tym przypadku tynk gipsowy nakłada się na cementowo-wapienny cienką warstwę, aby ściana była gładka i biała. Dostępny jest również tynk gipsowo-wapienny, który służy do uzyskania gładkich powierzchni pod malowanie, dobrze reguluje wilgotność pomieszczeń mieszkalnych, stwarza korzystny mikroklimat.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gdzie-warto-stosowac-tynk-gipsowy-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 ⁄ 3 =