PODŚWIETLANE ŚCIANY W SALONIE – SPOSÓB NA ARANŻACJĘ WNĘTRZA

Producenci samochodów już od dłuższego czasu wykorzystują oświetlenie LED nie tylko we wnętrzach luksusowych modeli, ale także w tych z nieco niższej półki cenowej. Rozwiązanie to pozwala na wprowadzenie niepowtarzalnego nastroju w otoczenie kierowcy. Skoro sprawdza się ono w przypadku aut, to czemuby nie przenieść tego pomysłu w granice naszego salonu? Przyjrzyjmy się wspólnie temu, w jaki sposób możemy zaimplementować diody LED do wystroju pokoju dziennego.

JAK WŁAŚCIWIE DOBRAĆ LEDY DO OŚWIETLENIA POMIESZCZENIA?

Sklepy internetowe proponują nam szeroki wybór różnych taśm LED, znajdziemy tam zarówno te o ciepłej, jak i zimnej barwie. Do dyspozycji mamy także takie, które korzystają z systemu RGB – pozwalają one na podświetlenie ścian na dowolny kolor. Jeśli zdecydujemy się na klasyczne, białe światło, wówczas najbezpieczniejszą opcją będzie światło o odcieniu, który ociepli pomieszczenie. Powinniśmy natomiast unikać zimnego światła ze względu na to, że może ono przekłamywać odbiór kolorów w salonie. Z kolei taśmy RGB sprawdzą się doskonale w nowoczesnych wnętrzach. Kolorowe podświetlenie ścian może w ciekawy sposób urozmaicić pomieszczenie pełne geometrycznych kształtów i regularnych powierzchni.

PROPOZYCJE MONTAŻU OŚWIETLENIA LED

PODWIESZANY SUFIT

Często stosowanym rozwiązaniem do dekoracji salonu jest wkomponowanie oświetlenia LED w podwieszany sufit. To dobra alternatywa dla tradycyjnych żyrandoli i lamp – jeśli chcemy skorzystać z nieco bardziej dyskretnego światła. Wówczas wydobywające się spod podwieszonego sufitu podświetlenie delikatnie rozpływa się na ścianach i nadaje pomieszczeniu spokojną aurę. Dodatkową zaletą tego zastosowania jest możliwość manipulacji wysokością sufitu, pozwala nam ono także na ukrycie niechcianych w polu widzenia instalacji elektrycznych czy wentylacji.

GZYMSY

Pomysłem oświetlenia ścian, który wymaga mniejszego nakładu pracy i materiałów niż w przypadku zainstalowania podwieszanego sufitu, może być zastosowanie gzymsów oświetleniowych. Te możemy w prosty sposób zamontować w rogach między ścianami a sufitem z wykorzystaniem kleju montażowego. Wydobywające się z takiego gzymsu światło nada ścianom niemal identyczny efekt, jak w wypadku podwieszanego sufitu.

OŚWIETLENIE LED DO TELEWIZORA

Na rynku sprzętu AGD możemy znaleźć telewizory, które oferują system Ambient Light. Tego typu modele mają źródło światła zamontowane z tyłu odbiornika, które rzuca barwną poświatę na ścianę znajdującą się z tyłu. Rozwiązanie to pozwala na nadanie atmosfery prawdziwego seansu podczas oglądania filmów czy seriali. Jeśli jednak nie chcemy, aby kupno takiego telewizora nadwyrężyło nasz budżet domowy, istnieje tańsza alternatywa. Podobny efekt uzyskamy poprzez samodzielne zamontowanie taśmy RGB na tyle używanego odbiornika. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że wówczas podświetlenie ściany nie będzie samo dynamicznie dostosowywać się do wyświetlanego obrazu, a będziemy musieli ręcznie dopasowywać kolor za pomocą dodatkowego pilota. Ten problem jednak nie pojawia się w wypadku, gdy kolory tła są stałe (na przykład podczas oglądania meczu piłki nożnej).

Jak widać, przy pomocy świateł LED możemy urozmaicić wystrój naszego salonu na wiele sposobów. Ich niewątpliwą zaletą jest energooszczędność, długi czas działania czy łatwość montażu. Wykorzystanie oświetlenia LED świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku, gdy chcemy nadać nowy charakter naszemu salonowi, a także jeśli pragniemy uwydatnić wybrane aspekty aranżacji.

 

Więcej przeczytacie na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/5-krokow-aranzacji-salonu-inspiracje

 

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
3 × 22 =