Jak samodzielnie zrobić ścianki działowe – poradnik

ścianka działowa w pokoju
Ścianka działowa, niezależnie od tego, czy jest to ścianka z regipsu, czy też z innego materiału, jest bardzo dobrym sposobem na szybki podział naszej przestrzeni. Do jej wykonania nie musimy wzywać fachowców. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni materiał oraz zapoznać się z najważniejszymi zasadami jej stawiania. Nie powinniśmy zapominać o jej odpowiednim zagruntowaniu oraz wykończeniu. W tym pomogą nam takie materiały, jak szpachle gipsowe oraz grunty i farby. Ścianki działowe można pokrywać farbą, ale równie popularne są oczywiście płyty drewnopodobne oraz płytki ceramiczne. W zależności od grubości ścianki działowej można wybrać kilka z dostępnych metod wykańczania ścianek działowych.

Ścianka działowa z płyt kartonowo-gipsowych

Najpopularniejszym rodzajem ścianki są ścianki z karton gipsu. Są przede wszystkim lekkie, a przy tym wyjątkowo łatwe do położenia, nawet samodzielnego. Wykonuje się je na profilach aluminiowych albo metalowych. Do stelaży, które możemy dostać w sklepie budowlanym mocuje się płyty kartonowo-gipsowe. Profile dobieramy ze względu na ich wysokość oraz grubość. Te nośne, które muszą utrzymać płyty gipsowe będą znacznie grubsze od tych poprzecznych. W ścianki działowe możemy również wybudować na strychu, jak i poddaszu, czy w innych miejscach w domu. Jedynie należy pamiętać o wilgoci, ponieważ karton lubi nasiąkać wodą. Aby uniknąć problemów ze ściankami możemy wybrać ścianki kartono – gipsowe wykonane ze specjalnego rodzaju kartonu, który nie nasiąka wilgocią. Są to płyty kartonowo-gipsowe z oznaczeniem H o zielonym odcieniu. Dodatkowo ścianki ochroni odpowiednia impregnacja. Zapobiegnie ona późniejszym problemom z wilgocią, ponieważ może ona sprawić, że ścianki po jakimś czasie zaczną puchnąć oraz gnić.

Ścianki działowe z pustaków

Bardzo dobrym pomysłem na ścianki działowe w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność są ścianki działowe z pustaków. Ich budowa jest znacznie bardziej żmudna, jednak daje znacznie lepszą nośność oraz trwałość. Akustyka takiej ścianki sprawia, że nasz trud na pewno będzie wynagrodzony. Można dodatkowo na nich montować różne elementy, takie jak półki, bez potrzeby dodatkowego wzmocnienia. Pustaki są dodatkowo lekkie, co pozwala na szybki montaż, jednak cała konstrukcja jest dość ciężka, dlatego bardzo ważna jest wytrzymałość stropu. Warto wzmocnić ją za pomocą belki żelbetowej. Ogromnym plusem jest za to fakt, że pustaki dają idealną izolację cieplną, co daje ogromny komfort, zwłaszcza podczas zimy. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/scianka-dzialowa-z-polkami-w-postaci-regalu-poradnik-krok-po-kroku

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 − 2 =