IMPREGNACJA DREWNA KONSTRUKCYJNEGO – CO? JAK? W JAKI SPOSÓB?

Impregnacja drewna
Impregnacja jest procesem, w którym nasyca się jakiś materiał, na przykład tkaninę, drewno, płótno, papier itp. substancją mającą zabezpieczyć go przed szkodliwymi czynnikami. Do szkodliwych uwarunkowań można zaliczyć:

  • Wilgoć
  • Pleśń
  • Owady
  • Ogień

Poza wyżej wymienionymi, jest jeszcze wiele szkodliwych wpływów, przed którymi ma za zadanie chronić impregnowanie. Wykonuje się je za to przy użyciu żywic, rozpuszczonego wosku bądź innych substancji chemicznych. Wszystko zależy od tego, jaki materiał oraz przed czym chcemy chronić. Z tego powodu powstało wiele impregnatów, czyli substancji pozwalających na przeprowadzanie procesu.
Często mówi się o impregnowaniu drewna, czyli jednego z podstawowych i najczęściej używanych elementów w budownictwie. Ochrona drewna konstrukcyjnego ma ogromne znaczenie przy tworzeniu nowych domostw czy mieszkań, chociażby przez fakt, iż stanowi podporę ciężkich, często metalowych i betonowych elementów.

Impregnat impregnatowi nierówny

Chociaż na rynku znajduje się mnogość różnych impregnatów, nie każdy jest dobry do zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego. Warto wybrać markę sprawdzoną przez ekspertów oraz polecaną przez użytkowników. Jest to niezwykle ważne do uchronienia się od nieprzyjemnych konsekwencji, które mogą spotkać nas w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu możemy zainwestować w sprawdzony Impregnat Konstrukcyjny Vidaron zabezpieczający drewno aż do samego jego rdzenia.

Dwie metody impregnacji

Są dwa sposoby na zaimpregnowanie drewna konstrukcyjnego – metoda ciśnieniowa oraz metoda zanurzeniowa. Pierwsza z nich możliwa jest do przeprowadzanie jedynie w odpowiednich komorach, które pozwalają na upewnienie się, że budulec został zabezpieczony w sposób pewny oraz solidny. Druga z nich możliwa jest do wykonania nawet w warunkach domowych i polega na zanurzeniu elementów do zaimpregnowania w substancji na określony czas. Czas zależy od zastosowanego impregnatu. Zwykle podany jest na opakowaniu przez producenta danego produktu.

W jaki sposób zaimpregnować drewno?

Sposoby na impregnację drewna zostały podane już wcześniej, musimy jednak pamiętać, że istnieje kilka zasad, które pozwalają na solidne zabezpieczenie go przed czynnikami szkodliwymi. Z tego powodu aplikowanie oraz suszenie impregnatu nigdy nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych. Średnio temperatura otoczenia jak i podłoża powinna wynosić około +5°C do +30°C. Impregnat nanosi się zwykle dwukrotnie pędzlem lub natryskiem raz na około 2 godziny. Ważne jest aby odstępy te nie były krótsze. Po przeprowadzonym procesie, drewno musi odleżeć około 72 godziny w zadaszonym pomieszczeniu. Pomieszczenie to, może być oddane do ponownego użytku dopiero po trzech dniach intensywnego wietrzenia.
Po więcej informacji o impregnacji drewna zapraszam pod adres: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-impregnowac-drewno-konstrukcyjne-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 × 2 =