Żywe wnętrza przyjazne domownikom

Opublikowano dnia przez Michał Sikora

modne zestawienia kolorów
Najmodniejszym stylem aranżacji ostatnich lat jest niewątpliwie ten nawiązujący do wartości minimalistycznych i modernistycznych. Nowoczesne wnętrza wyposażone są funkcjonalnie, bez nadmiaru dodatków czy niepraktycznych mebli. W parze z ograniczeniem wyposażenia idzie stonowana kolorystyka. Biel, szarość, ewentualnie czarne dodatki, oto co najczęściej spotyka się w nowoczesnych wnętrzach. Taka aranżacyjna strategia ma swoje uzasadnienie w ergonomii i dążeniu ludzi do zachowania wolnej przestrzeni. Jednak surowy minimalizm może nudzić, a nawet przytłaczać. Dlatego warto poszukać sposobów na przełamanie jego monotonii. Jednym z nich są żywe kolory.
nowoczesne zestawienia kolorystyczne
 

Jedna żywa ściana

Pojedyncza ściana pokryta kolorem innym niż wszystkie? Dlaczego nie. Współczesne mieszkania często są przestronne, a poszczególne pomieszczenia dzielą w nich jedynie łagodne granice. Sposobem na odróżnienie kuchni od jadalni mogą być energiczne kolory ścian. Oczywiście z żywymi barwami nie należy przesadzać, ponieważ łatwo w ten sposób o wprowadzenie chaosu oraz przytłaczający efekt. Wystarczą pojedyncze akcenty. Przykładowo żółta ściana w kuchni zachęci do działania, może nawet przełożyć się na gotowanie zdrowszych potraw. Czerwone dodatki w pobliżu stołu zachęcą do sięgnięcia po dokładkę. W sypialni sprawdzi się natomiast wybrany odcień fioletu. Uspokaja, kojarzony jest też z luksusem. Takie żywe kolory farb pozytywnie wpływają na domowników. Pod warunkiem, że nie pokryje się nimi całego pomieszczenia.
 

Wnętrze inne niż wszystkie

Pojedyncze akcenty kolorystyczne wyróżniają pomieszczenie, czyniąc je miejscem jedynym w swoim rodzaju. Tak jak w modzie ludziom coraz częściej zależy nie na biernym odtwarzaniu trendów, ale na swobodnym wybieraniu tego, co im rzeczywiście pasuje. Samodzielnie zestawiane jasne kolory w mieszkaniu mają podkreślić oryginalne spojrzenie właścicieli. Nie warto ich unikać, choć na początek najrozsądniej wprowadzać zmiany etapami. W przypadku żywych kolorów łatwo bowiem o przesadę graniczącą ze śmiesznością. Eksperymenty są jednak zalecane. Już dawno udowodniono znaczny wpływ codziennego otoczenia na zdrowie i samopoczucie ludzi. Poszczególne jednostki mogą mieć co prawda odmienną wrażliwość na kolory, ale asortyment farb jest obecnie tak szeroki, że każdy znajdzie w nim coś ciekawego dla siebie. W przypadku kolorów we własnym domu nie opłaca się chodzić na kompromisy, nawet jeżeli nie wszystkim gościom wybrane farby będą się podobały. Wręcz przeciwnie, prywatna przestrzeń powinna być możliwie najbardziej osobista i przyjazna domownikom.
Przykłady sprawdzonych zestawień kolorów znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/7-zestawien-zywych-kolorow-farb-do-wnetrz

Dodaj opinię