Urządzenia wizyjne stosowane do dozoru i ochrony obiektów

Spadające ceny systemów monitoringu sprawiają, że cieszą się one coraz większą popularnością. Kamery spotkać można już nie tylko w dużych placówkach handlowych, ale również w obiektach użyteczności publicznej i niewielkich biurach. Przed zakupem urządzeń wizyjnych warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne produkty.

Podział kamer przemysłowych ze względu na wygląd

Poszczególne kamery przemysłowe stosowane w systemach monitoringu różnią się między sobą m.in. wyglądem zewnętrznym. Najbardziej tradycyjne urządzenia wyposażone są w obudowę typu box lub bullet. Stosuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Ich ogromną zaletą jest zmienny obiektyw. Charakterystyczny wygląd tych kamer nie jest przypadkowy, ponieważ tego rodzaju sprzęt, często pełni funkcję prewencyjną. Chodzi o to, by potencjalny złodziej wchodzący na chroniony teren, miał pełną świadomość tego, że jest monitorowany. Dyskretną obserwację biur lub obiektów handlowych umożliwiają kamery przemysłowe typu dome. Wyposażone są w zaciemnioną okrągłą obudowę, pod którą skrywa się obracany obiektyw. Trzecią grupą urządzeń stanowią kamery szybkoobrotowe. Ich najważniejszą zaletą jest możliwość wykonywania szybkich obrotów o 360 stopni. Doskonale sprawdzają się podczas monitoringu dużych przestrzeni. Powszechnie wykorzystywane także w monitoringu miejskim.

Systemy analogowe i cyfrowe

Kamery przemysłowe mogą działać w oparciu o trzy rodzaje systemów monitoringu: analogowy, hybrydowy lub cyfrowy. Systemy analogowe są zdecydowanie najstarsze, dlatego zapewniają przeciętną jakość obrazu. Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 768×576 pikseli. W tym przypadku kamery łączy się z odbiornikiem za pomocą kabli koncentrycznych. Nowszym rozwiązaniem są systemy hybrydowe, które pozwalają na łączenie kamer analogowych z cyfrowymi rejestratorami. Dzięki konwersji analogowego sygnału na cyfrowy możliwa jest poprawa jakości obrazu oraz zwiększenie funkcjonalności całego systemu monitoringu. Najnowsze systemy oparte są w całości na technologii cyfrowej. Kamery przemysłowe wykorzystujące protokół internetowy IP, nie muszą bezpośrednio łączyć się z rejestratorem, co pozwala na łatwą i szybką rozbudowę monitoringu. Ogromną zaletą kamer IP jest wysoka jakość rejestrowanego obrazu. Obecnie za standardowe uznawane są urządzenia o rozdzielczości HD lub FullHD. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na montaż kamer o rozdzielczości 3 Mpx. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że systemy monitoringu są coraz tańsze, a przez to bardziej dostępne i powszechne.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
1 + 3 =