Tworzenie nowoczesnych systemów przeciwpożarowych

Pożar stanowi poważne zagrożenie dla mienia i życia. Błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień potrafi zniszczyć dorobek całego życia. Aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia, warto zainwestować w nowoczesny system przeciwpożarowy. Tego rodzaju instalacje są coraz chętniej montowane w firmach, obiektach użyteczności publicznej i innych obiektach.

Sygnalizacja pożaru i oddymianie

Nowoczesny system przeciwpożarowy składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest system sygnalizacji pożaru, stanowiący pierwszą linię obrony przed ogniem. Jego podstawowym zadaniem jest wykrywanie potencjalnego zagrożenia i powiadamianie odpowiednich osób lub służb o jego wystąpieniu. Do rozpoznawania zagrożenia wykorzystywane są różnego rodzaju czujniki, które mogą wykrywać dym, ciepło lub płomienie. Czujniki te połączone są z centralką sygnalizacji pożarowej, odpowiedzialną za sprawne działanie całego systemu. Urządzenia alarmujące mogą wydawać sygnały dźwiękowe, świetlne, lub komunikaty głosowe. Nowoczesne systemy przeciwpożarowe współpracują z m.in. z systemami oddymiania, które uruchamiają się automatycznie po wykryciu ognia lub dymu. Uruchomienie systemu wentylacji oraz otwarcie klap oddymiających umieszczonych na dachu znacząco ułatwia ewakuację oraz przyspiesza prowadzenie akcji ratunkowej. Centrala sygnalizacji pożarowej, stanowiąca mózg całego systemu jest również odpowiedzialna za uruchomienie zraszaczy, jeżeli takie występują.

Błędy popełniane przy tworzeniu instalacji przeciwpożarowej

System przeciwpożarowy musi działać sprawnie i niezawodnie. Aby tak było, niezbędne jest stosowanie wysokiej jakości, atestowanych urządzeń, a także unikanie błędów podczas tworzenia instalacji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybór nieodpowiedniego sygnalizatora. Najczęściej poziom dźwięków, które emituje urządzenie, jest zbyt wysoki, co może wywołać szok u osób przebywających w pomieszczeniach, w których wybuchł pożar, a także utrudniać komunikację i ewakuację. Dlatego zaleca się montowanie kilku urządzeń zamiast jednego głośnego. Kolejnym błędem jest stosowanie wyłącznie sygnalizatorów dźwiękowych np. w halach produkcyjnych, w których panuje duży hałas. W takich miejscach lepiej sprawdzają się urządzenia emitujące zarówno sygnały akustyczne, jak i optyczne. Często popełnianym błędem podczas montażu instalacji systemów przeciwpożarowych jest użycie nieodpowiednich kabli i ich nieprawidłowe poprowadzenie. Problemem jest również zły montaż sygnalizatorów przeciwpożarowych. W prawidłowo wykonanej instalacji urządzenia te są podłączane poprzez puszkę instalacyjną lub przy użyciu izolatorów zwarć. Decydując się na montaż systemów przeciwpożarowych, warto pamiętać, że ich zadaniem jest ochrona mienia i życia. Dlatego też do projektowania i wykonywania systemów warto zatrudnić doświadczone firmy  dysponujące doświadczeniem w tworzeniu różnego rodzaju systemów zabezpieczeń oraz wybrać sprawdzone urządzenia Tylko zastosowanie certyfikowanych czujników i urządzeń sygnalizacyjnych daje pewność, że w przypadku pojawienia się pożaru uda się zdusić ogień w zarodku i uniknąć poważnych szkód. Taką ofertę posiada ASD. Można się z nią zapoznać na stronie https://www.asd.pl/systemy-p-poz#path.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 + 1 =