Wałek czy pędzel – oto jest pytanie! Czym lakierować drewno? Poradnik eksperta

Czym lakierować drewno? Wałkiem czy pędzlem? Każdy z nich ma inne właściwości, a wszystko zależy od rodzaju oraz kształtu drewnianej powierzchni. Przed przystąpieniem do malowania drewna, przeczytaj uważnie nasz poradnik i dowiedz się wszystkiego o wałku oraz pędzlu.

Wałek

Służy do malowania dużych drewnianych powierzchni: podłóg, boazerii, elewacji. Głównymi zaletami wałka są: szybkość pokrycia, wygoda w użyciu oraz dokładność malowania. Wałek równomiernie rozprowadza lakier nie zostawiając smug oraz zacieków, dzięki czemu malowanie jest wydajne. Sprawdza się również doskonale w przypadku trudno dostępnych, wysoko umiejscowionych powierzchni (boazerii, elewacji). Z pomocą „ramienia teleskopowego” bez problemu pomalujesz każde miejsce bez użycia drabiny. Jeśli do pokrycia drewna będziesz używać lakieru wodorozcieńczalnego, najlepszy do jego rozprowadzenia będzie wałek z pianki, pokryty powłoką welurową z krótkim runem. W przypadku preparatów rozpuszczalników, wybierz wałek odporny na rozpuszczalniki, np. welurowy, o krótkim runie.

Pędzel

Sprawdzi się doskonale w przypadku powierzchni niewielkich czy elementów o skomplikowanych kształtach. To narzędzie, które służy do dokładnego pokrycia wszelkich detali, z którymi wałek sobie nie poradzi. Zanim zakupisz odpowiedni pędzel do lakierowania sprawdź jego stan i jakość włosia. Ważne jest, aby włosy nie wypadały, a włosie było gęste i równe na całej powierzchni pędzla. Zwróć również uwagę na jakość trzonka. Do lakierowania drewna najlepiej sprawdzają się pędzle o naturalnym włosiu końskim lub świńskim, które są odporne na zagniecenia oraz zginanie. Przed lakierowaniem, koniecznie przeszlifuj włosie papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczysz jego końcówki oraz usuniesz luźne włosy, zapobiegając ich pozostawaniu na malowanej powierzchni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lakierowania drewna, odwiedź stronę:

https://www.vidaron.pl/poradnik/pedzel-czy-walek-czym-najlepiej-lakierowac-drewno

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 + 20 =