Gładki i jasny sufit jest istotnym elementem każdego wnętrza. To właśnie on rzuca się nam najbardziej w oczy, kiedy pojawią się na nim jakieś uszkodzenia, dlatego planując remont, warto zadbać o jego porządne odmalowanie. Oto krótki poradnik, dzięki któremu dowiecie się jak samodzielnie dobrze pomalować sufit.
Przygotowanie do malowania
W pierwszej kolejności należy ocenić stan sufitu. Odpadające fragmenty farby, grzyb, tłuszcz, ubytki i pęknięcia powinny zostać usunięte za pomocą specjalnych środków lub uzupełnione tynkiem. Jeśli powierzchnia sufitu jest nierówna, chropowata lub nowa, konieczne będzie położenie gładzi szpachlowej, dzięki czemu tzw. “piąta ściana” nie będzie zbyt mocno wyróżniać się we wnętrzu. Następnie trzeba wybrać odpowiednie narzędzia. Podczas malowania sufitu najlepiej sprawdzi się wałek osadzony na długim trzonku (na przykład teleskopowym), który ułatwi i usprawni nakładanie emulsji. Do bardziej precyzyjnych miejsc przydatny może okazać się pędzel. Ponadto należy zaopatrzyć się drabinę oraz taśmę malarską, potrzebną do zabezpieczenia krawędzi między sufitem a ścianą. Pamiętajmy również, żeby ochronić całe pomieszczenie i znajdujące się w nim przedmioty przed zabrudzeniami przy pomocy folii oraz o wymontowaniu lamp.
Farba do malowania sufitu
Zazwyczaj do malowania sufitu wybieramy farbę w kolorze białym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć innych barw, które mogą optycznie pomniejszyć lub ocieplić pomieszczenie. Niezależnie od podjętej decyzji dotyczącej koloru, najważniejszym kryterium wyboru emulsji powinno być matowe wykończenie – taka farba pochłania wiązki światła i ukrywa niewielkie niedoskonałości.
Malowanie sufitu
Malowanie sufitu najlepiej zacząć od trudnodostępnych miejsc, czyli narożników, krawędzi, kratek wentylacyjnych, sztukaterii oraz otoczenia lamp, z czym bez trudu poradzimy sobie za pomocą pędzla. Dalszą pracę przeprowadza się na całej powierzchni sufitu przy użyciu wałka, nakładając farbę od najbardziej oświetlonego miejsca (od okna lub sztucznego źródła światła) w głąb pomieszczenia. Podczas malowania zaleca się stosowanie techniki “mokro na mokro”, polegającej na nakładaniu na siebie równoległych pasów farby, w efekcie czego powierzchnia sufitu będzie jednolita i unikniemy nieestetycznych smug. Drugą warstwę emulsji kładzie się prostopadle do poprzedniej, bez nanoszenia żadnych poprawek, które mogą zepsuć ostateczny wynik naszej pracy.
Więcej porad odnośnie malowania sufitu znajdziecie tutaj: