Drewniane podłogi są podatne na obciążenia mechaniczne, codzienny ruch, nacieki, zarysowania, upadki. Najlepszym sposobem ich czyszczenia są inteligentne środki czyszczące, które zarazem chronią podłogi, jak i skracają czas poświęcony na sprzątanie. Przyjrzyjmy się zatem skutecznym sposobom na to, jak myć drewniane podłogi, by utrzymać ich powierzchnię w doskonałym stanie.
Regularne czyszczenie podłóg drewnianych
Gdy będziemy czyścić podłogi drewniane miotłą, czy mopem do kurzu, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
– natężenie ruchu
– obecność w pomieszczeniu zwierząt.
Do szybkiego mycia drewnianych podłóg posłużyć może środek do kurzu i brudu, czy sierści zwierząt nałożony na mopa z mikrofibry, który najlepiej zbiera zanieczyszczenia. Zwracajmy również uwagę na zalecenia producentów dotyczących używania środków do podłóg drewnianych, takich jak pasty, czy spraye.
Nie zapominajmy o odkurzaniu. Najlepiej odkurzaczami z końcówką, która nie będzie rysowała powierzchni podłogi.
Właściwy sposób na pielęgnację podłogi drewnianej lakierowanej
- Użyj odpowiedniego środka do pielęgnacji
- Przy dokładnym czyszczeniu (najlepiej wiosną lub zimą) zastosuj mopa dostosowanego do podłóg drewnianych i środka do czyszczenia podłóg, który zostanie rozcieńczony zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
- Nasącz mopa w wodzie, następnie wykręć do sucha, by wydawał się jedynie lekko wilgotny, tak by woda nie zostawała w dużych strugach na podłodze.
- Spłucz mopem zanurzonym w czystej wodzie, pozbawionej detergentów(gdy tego wymaga środek czyszczący).
- W przypadku wilgoci w powietrzu spowodowanej pogodą na zewnątrz, włącz wentylator lub klimatyzator, by suszenie przebiegło szybciej.
Czym myć podłogę drewnianą lakierowaną – znajdź najlepszy środek
Gdy nie mamy pewności, jaki środek do pielęgnacji podłóg drewnianych będzie najlepszy, możemy skonsultować się z producentem. Powinien zalecić nam najlepiej przystosowany środek czyszczący. Lecz, gdy podłoga nie jest nowa lub nie mamy możliwości kontaktu z producentem, wybierzmy produkt przeznaczony do podłóg drewnianych olejowanych.
Nie powinniśmy używać innych artykułów niż do podłóg drewnianych, ponieważ możemy narazić powierzchnię na niszczenie.
Najlepiej sprawdzą się nieagresywne chemikalia z certyfikatem Greenguard Gold, które mogą być stosowane bezpiecznie przy dzieciach i zwierzętach.
Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi
Naturalnym i zarazem domowym środkiem do pielęgnacji drewnianej podłogi jest ocet. To produkt praktycznie dostępny w każdej kuchni, a jego cena nie jest wygórowana.
Sposób użycia: ½ szklanki octu dodaj do wiadra z letnią wodą. Tak przygotowaną mieszaniną umyj podłogę, ale tak by nie zostawiać mokrych plam, a jedynie lekko wilgotną powierzchnię.
Jak pozbyć się plam z podłóg drewnianych lakierowanych i olejowanych
Zastanówmy się nad wykończeniem powierzchni podłogi, nim zajmiemy się usunięciem plam. Jeśli plamy pozostały na powierzchni, to mamy do czynienia z twardym, lakierowanym wykończeniem. Natomiast, gdy zanieczyszczenie przedostało się do drewna, wtedy podłoga ma miękkie, olejowane wykończenia.
Twardo wykończone podłogi najkorzystniej wytrzeć miękką, czystą szmatką. Bez stosowania silnych chemikaliów, papieru ściernego, bo możemy uszkodzić powierzchnię.
Miękkie i olejowane podłogi możemy wyczyścić np. poprzez zastosowanie wełny stalowej i wosku do podłóg, a jeśli plamy występują nadal, wtedy nałóżmy wybielacz lub ocet i pozostawmy do wchłonięcia na godzinę. Kolejno przetrzyjmy wilgotną szmatką.
Więcej dowiesz się z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/mycie-i-czyszczenie-drewnianych-podlog-porady-eksperta