Żeby mógł powstać końcowy produkt wytworzony z jakiegoś materiału, tenże materiał musi zostać przedtem poddany obróbce. Jednym z rodzajów obróbki jest cięcie – a współczesna technologia umożliwia nam kilka metod wykonania tej operacji, wykorzystując do tego środki mechaniczne, strumień wody czy gaz (w tym przypadku na przykład tlen). My jednak zainteresujemy się tutaj wykorzystaniem w tym procesie generatora promieniowania laserowego, czyli po prostu lasera. Taki wariant przeprowadzenia cięcia jest nazywany cięciem laserowym.
Na czym polega cięcie laserem?
Wiązka promieniowania laserowego wyróżnia się spośród innych przede wszystkim tym, że wykazuje się spójnością w przestrzeni i w czasie, a także umożliwia skupienie dużej ilości energii na małym obszarze. Te cechy są wykorzystywane przy cięciu laserem, które jest jednym z najbardziej nowoczesnych, efektywnych i szybkich metod dokonania obróbki tego typu na wielu różnych materiałach – zarówno metalicznych, jak i niemetalicznych. Uogólniając temat, zazwyczaj dokonuje się tego poprzez łączenie trzech czynników, jakimi są wypalanie, sublimacja i topienie materiału. W zależności od obrabianego surowca, wykorzystuje się różne sposoby cięcia laserowego. Wśród nich można wyróżnić:
- cięcie poprzez odparowanie – gdzie obrabiany materiał poddaje się odparowaniu w gazie obojętnym,
- cięcie poprzez topienie i wydmuchiwanie – gdzie materiał ulega stopieniu, a następnie stopiona część jest wydmuchiwana przez gaz,
- cięcie poprzez wypalenie – gdzie materiał ulega wypalaniu przez strumień tlenowy albo mieszaniny z tlenem,
- tworzenie termicznych pęknięć – gdzie materiał jest formowany poprzez pękanie.
Tak przeprowadzone procedury zapewniają wysoką jakość końcowego produktu – który charakteryzuje się tym, że nie wymaga dalszej obróbki, bo jego krawędzie są wystarczająco równe i czyste. Oprócz tego laserowe cięcie blach umożliwia wytworzenie pożądanych przez nas detali, nawet tych najdrobniejszych (do 0,1mm), a cały proces jest szybki.
ile kosztuje cięcie wodą-mniej więcej jakie są stawki?